import wixPay from 'wix-pay'; import wixPay from 'wix-pay';
top of page

RĘKODZIEŁO

DAWNA TECHNIKA
NOWOCZESNA FORMA

Koronki frywolitkowe znane były już w starożytności, ale czas ich największej świetności przypadł na przełom wieku XVI i XVII. Tworzono z nich głównie kołnierzyki, małe ozdobne serwetki, drobne elementy zdobnicze.

W moich projektach staram się tym tradycyjnym motywom nadać współczesnego blasku. Dlatego przede wszystkim tworzę biżuterię na miarę XXI wieku, dla nowoczesnych, światowych kobiet.

Biżuteria Arato handmade przykuwa uwagę. To nie są ozdoby nieśmiałe, chowające się dyskretnie. Lekkie, ażurowe sploty, mieniące się blaskiem kamieni i minerałów są wyjątkowe i unikalne. W moich pracach uwielbiam bawić się kolorami, zaskakującymi połączeniami. Duże rozety wypełnione misterną koronką zdecydowanie grają pierwsze skrzypce w wielu stylizacjach.

 

Doskonale wyglądają zarówno do codziennych sukienek, lekkich bluzek, jesiennych szali. Natomiast te wykonane w czerni lub z metalizowanych kordonków idealnie uzupełnią kreacje wieczorowe.

_S8A3408.jpg
_S8A3390.jpg

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ

Precyzyjne, bezbłędne wykonanie koronek frywolitkowych to tylko część sukcesu.

 

Szczególnie w tak misternej sztuce kluczowe jest dobranie materiałów najwyższej jakości. Dlatego też wykorzystuję najlepsze gatunkowo kordonki z ręcznie farbowanej, podwójnie merceryzowanej bawełny, a także kamienie półszlachetne i szlachetne.

Wielokrotnie przekonałam się, że używanie tanich nici nie dość, że wyraźnie utrudnia pracę, to i efekt końcowy pozostawia dużo do życzenia. Zwykłe kordonki nie są gładkie, mają takie "włoski", które szpecą nawet najlepszy projekt. Słabe nici blakną, a sama koronka rozciąga się tracąc swoją silną strukturę i kształt. Z szacunku dla własnej pracy i długich godzin jakie poświęcam na każdą koronkę, używam (nie patrząc na koszty) wyłącznie kordonki uznawane za najlepsze na świecie.

 

Podobnie jest z kamieniami. Można wplatać plastikowe koraliki, ale uwierzcie mi, nic tak nie dodaje frywolitce blasku jak prawdziwe kamienie i minerały.

 

Kupuję je w renomowanych sklepach, aby mieć pewność, że nie zostanę oszukana.

AUTORSKIE PROJEKTY

Wszystkie wzory koronek są moimi autorskimi pracami, skrupulatnie projektowanymi, obliczanymi, testowanymi i tak długo udoskonalanymi, aby zaspokoiły nawet mój perfekcjonizm.

Kamienie używane w tworzeniu biżuterii nie są przypadkowe. Ponieważ każda ich odmiana niesie ze sobą pewną energię i wewnętrzną moc, dlatego dobieram je celowo, przemyślanie i ze szczególną uwagą.

_S8A3401.jpg

MISTRZOSTWO WYKONANIA

Arato w języku tolkienowskich elfów oznacza "mistrz" (sprawdźcie sami w Silmarilionie) i do tego dążę. Nie uznaję pomyłek, niedoróbek, postawy "a tam, nikt nie zauważy". Tak samo jak ja, frywolitka nie akceptuje błędów.

 

Każdy z nich (nawet ten najmniejszy) często uniemożliwia kontynuowanie pracy, powoduje zerwanie nitki lub rażąco deformuje proporcje motywów. I wiecie co? Frywolitek się (w zasadzie) nie pruje. Błąd oznacza konieczność użycia nożyczek. Ciach - i robótka leci do śmietnika, a ty zaczynasz od początku.

Dlatego właśnie koronki frywolitkowe uznawane są za najtrudniejszą z technik koronczarskich. Robi się je bardzo powoli, z najwyższą uwagą, bo nie wybaczają pomyłek.

bottom of page